Schleich

Schleich Fairy Feya m. pegasus enhjørning

Tilbudspris 146,00  DKK Regulær pris 199,00  DKK
På lager
1-3 hverdage
Varenummer
SCH70568

Alle alferne i Bayala beundrer Feya og hendes smukke pegasus-enhjørning for deres skønhed og elegance. Alfepigen bruger meget tid på at pleje og pynte sin nye flyvende ven. Har du lyst til at hjælpe Feya og flyve en tur sammen med de to?

Når feen Feya flyver hen over bayalas enge på ryggen af sin pegasus-enhjørning eller rider gennem alfebyen Soleyas, vender alle sig omkring og kigger efter dem. Der findes sikkert ikke noget i hele alferiget, der er mere yndefuldt og smukt end de to. Feya elsker sin flyvende enhjørning mere end alt andet. Hun plejer og kæler for det i timevis og bruger næsten lige så megen tid til at pynte det, som hun bruger på sig selv. Men nogle gange, når hun skal til at besøge prinsesse Eyela, er Feya lidt skødesløs. Hun glemmer sit spejl eller sin børste, som hun ellers altid har på sig, når hun tager hjemmefra. Så bliver de to nødt til at vende om på halvvejen og flyve tilbage. Og alferne får lejlighed for at beundre de to flere gange samme dag. De to er bare så smukke. Synes du ikke også det?

Der er tale om håndmalede figurer, der med deres mange fine detaljer er meget naturtro. Alle dyr og figurer fra Schleich er naturligvis uden phthalater.

Alder: Fra 3 år

Materiale: Plast 

Mål H x L x D: 18 x 15 x 16 cm

Specifikationer
Leveringstid1-3 hverdage
MærkeSchleich